Podłączenie kina domowego

Podłączenie kina domowego

Coraz częściej amplitunery do kina domowego przejmują rolę centrum multimedialnego w systemach audio-video. Oprócz podstawowej funkcjonalności jaką jest przetwarzanie dźwięku wielokanałowego oferują szereg dodatkowych możliwości.

Na pewno wielu z was przyprawia o zawrót głowy ilość złączy na tylnej ściance urządzenia. Jak się w tym wszystkim połapać ? Spokojnie … Pokażemy wam dzisiaj jak krok po kroku prawidłowo podłączyć nowoczesny amplituner z telewizorem, źródłami obrazu czy głośnikami.

Zacznijmy od samych kolumn głośnikowych. Obecnie oprócz standardowej konfiguracji 5.1, 7.1 itp. możemy uruchomić w kinie domowym głośniki sufitowe i wykorzystać je jako rozszerzenie sceny dźwiękowej o system DOLBY ATMOS. Na tylnej ściance w miejscu gdzie znajdują się przyłącza dla głośników opisane mamy standardowe kanały Front Left, Front Right, Center, Surround Left, Surround Right oraz dodatkowe zaciski występujące najczęściej jako Surrond Back lub Height. W przypadku konfiguracji 7.1 gdzie występują kanały efektowe boczne oraz tylne przyłącze Surround back wykorzystywane jest do podłączenia tylnych głośników efektowych, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby w mniejszych pomieszczeniach zamiast nich zasilić z tych końcówek mocy głośniki sufitowe ATMOS. Można je także wykorzystać do zasilenia drugiej strefy z głośnikami w innym pokoju i słuchać w tym samym momencie różnego materiału muzycznego w dwóch różnych pomieszczeniach lub aktywować w menu system bi-amping i zasilać każdą z kolumn frontowych dwiema końcówkami mocy w celu poprawienia dynamiki. Warto przy takiej konfiguracji zaczerpnąć informacji w instrukcji obsługi gdzie dokładnie aktywować określoną funkcjonalność oraz do których przyłączy podłączyć określone gniazdo naszej kolumny głośnikowej.

Oprócz nagłośnienia każda nowa jednostka Audio-Video zajmuje się przetwarzanie sygnałów wizyjnych. Zasada podłączenia w każdym amplitunerze jest taka sama. Odbiornik posiada WEJŚCIA HDMI do których podłączamy źródła sygnału w postaci dekodera sat, odtwarzaczy dvd, bluray czy konsoli do gier oraz WYJŚCIA HDMI do których podłączamy wyświetlacze takie jak telewizor lub projektor. W bardziej rozbudowanych systemach istnieje możliwość podłączenia kilu wyświetlaczy jednocześnie dzięki dwóm lub nawet trzem wyjściom hdmi.

Jak już na samy początku wspomnieliśmy nowe jednostki AV dysponują dzisiaj funkcjonalnością znacznie odbiegającą od tego czym mogły pochwalić się wzmacniacze sprzed lat których domeną było głownie odtwarzanie dźwięku z płyt CD/DVD czy radia analogowego. Nowy amplituner do kina domowego w standardzie wyposażony jest w funkcjonalność sieciową, która umożliwia strumieniowanie ulubionej muzyki z serwisów internetowych takich jak TIDAL, SPOTIFY, DEEZER itp. czy odtwarzanie kilku tysięcy stacji radia internetowego z całego świata. Wystarczy podłączyć go do istniejącej sieci za pomocą kabla lub poprzez sieć bezprzewodową WiFi.

Na tym nie koniec bo nowoczesna jednostka AV aż prosi się o przyłączenie do grupy z innymi głośnikami lub wzmacniaczami audio w domu. Warto więc zadbać aby wszystkie urządzenia, które kupujemy pochodziły z jednej rodziny. Najpopularniejsze systemy to HEOS by DENON, SONOS czy stworzony przez yamahę MUSICAST. Podłączone do sieci urządzenia pozwolą sterować się za pomocą aplikacji zainstalowanej na telefonie lub tablecie. Aplikacja do obsługi multiroom audio umożliwia dowolne grupowanie głośników oraz odtwarzanie różnych materiałów w dowolnym pomieszczeniu.

Pamiętajcie, że w kwestiach doboru sprzętu jak i jego konfiguracji możecie się do Nas zgłosić i skorzystać z porady 🙂

Tutaj znajdziesz kontakt z naszymi specjalistami