Pierwszy zestaw stereo

Pierwszy zestaw stereo

Tym razem pokażemy wam czym się kierować przy wyborze pierwszego zestawu stereo.

Każdy z nas zaczynał kiedyś swoją przygodę z audio. W moim przypadku było to 30 lat temu. Zasady pozostały te same tylko elektronika jest inna i mamy zdecydowanie większy wybór urządzeń. No i tu zaczynają się schody. Dzisiaj mamy do wyboru ogromną ilość różnych marek. Jeśli nie zajmujecie się tym zawodowo możecie się pogubić w gąszczu nowinek technicznych i nieznanych firm.

Jedno się nie zmieniło. Podstawa to wzmacniacz, kolumny i źródło (np. CD, odtwarzacz strumieniowy lub gramofon). Wszystko to łączymy odpowiednimi przewodami no i teoretycznie gra. Niektórzy zaczynają od wieży z kolumnami za 500 zł ale szybko dochodzą do wniosku, że nie tędy droga. Oczywiście są audiofilskie zestawy all in one, ale kosztują znacznie więcej. Myślę, że wydając około 1000-1500 zł za element możemy rozpocząć słuchanie na przyzwoitym poziomie. Do tego należy doliczyć koszt kabli głośnikowych i sygnałowych. Każdy z tych elementów w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na dźwięk.

Można kupić cały zestaw jednej firmy np. Marantz, Denon lub poszczególne elementy z innego brandu, ale na tym pułapie cenowym z reguły urządzenia jednej firmy są dobrze sparowane. Należy pamiętać też o dobrym materiale muzycznym. Żadne mp3 lub muzyka z Youtuba nie zagra dobrze nawet na hi-endowym sprzęcie. Wręcz przeciwnie dobry system w całości obnaży złą jakość takich nagrań.

Wzmacniacz może być tranzystorowy, lampowy lub hybrydowy ale jego wybór będzie miał znaczenie raczej na wyższym pułapie cenowym. Kolumny mogą być podstawkowe, podłogowe (np. dwudrożne, trójdrożne), aktywne lub pasywne. Na ich wybór będzie miało wpływ wielkość pomieszczenia oraz rodzaj systemu. Źródłem może być wiele urządzeń. Odtwarzacze CD pomału ustępują miejsca streamingowi, chociaż mają jeszcze wiele zwolenników. Za to gramofony przeżywają teraz renesans, ale myślę że to kwestia mody, choć bardzo interesującej i specyficznej dźwiękowo.

Odtwarzacze strumieniowe – urządzenia które się teraz najbardziej rozwijają oferując dostęp do ogromnej ilości muzyki, dzięki serwisom muzycznym takim jak Spotify lub Tidal. Źródłem mogą też być wszelkiego rodzaju pliki o wysokiej częstotliwości próbkowania z DSD na czele, które oferują najlepszą jakość dźwięku. Do ich odtwarzania tak ja przy odtwarzaczach strumieniowych potrzebujemy często kolejnego urządzenia którym jest przetwornik cyfrowo-analogowy. Ten może być zaimplementowany w odtwarzaczu lub stanowi osobny element.

Źródłem mogą być także tunery, magnetofony kasetowe, szpulowe oraz wiele innych urządzeń których cały czas używają niektórzy audiofile.

Każdy system możemy rozbudować i dostosować do własnych preferencji dźwiękowych. Wymaga to czasu potrzebnego do oswojenia się z danym rodzajem dźwięku oraz wielu porównań. Bardziej szczegółowo każdy z elementów systemu stereo omówię w kolejnych artykułach.