Zacznijmy od wzmacniacza

Zacznijmy od wzmacniacza

Kontynuując wątek poświęcony pierwszemu systemowi audio chciałbym dzisiaj przedstawić kilka najważniejszych faktów dotyczących wzmacniaczy.

Przez wielu uważany za serce systemu stereo – wzmacniacz, jest niewątpliwie jego bardzo ważnym elementem. Do wzmacniacza podłączamy przewodami wszystkie pozostałe elementy np: odtwarzacz CD, kolumny, tuner, steamer itd.

Wzmacniacze, ze względu na swoją budowę, mogą być różnego typu np:

  • tranzystorowe
  • lampowe
  • hybrydowe



Są to podstawowe kategorie, które niektórzy producenci łączą ze sobą. Wzmacniacze występują również w formie dzielonej gdzie sekcja przedwzmacniacza i końcówki mocy zostały rozdzielone i występują jako osobne elementy. Zazwyczaj na początku przygody z zestawami stereo wybieramy zintegrowany wzmacniacz tranzystorowy w klasie AB, gdyż jak do tej pory jest to najtańsza opcja na uzyskanie poprawnej reprodukcji nagrań. Niebawem może się to zmienić, ponieważ na horyzonie obserwujemy dynamiczny rozwój technologii cyfrowej i wzmacniacze w klasie D mogą okazać się niebawem tańsze i bardziej efektywne .

Tył wzmacniacza tranzystorowego MARANTZ PM 5005

Wzmacniacz posiada wejścia analogowe do których podłączamy za pomocą przewodów sygnałowych np: odtwarzacz CD lub tuner. Możemy to zrobić również za pomocą interkonektów cyfrowych typu USB, optyczny, koaksjalny, oczywiście jeżeli wzmacniacz posiada takie wejścia na wyposażeniu. Do zacisków głośnikowych podłączamy kolumny. Zaciski mogą być również podwójne do podłączenia dwóch par kolumn lub podłączenia jednej pary w wersji bi-wire, ale ten sposób omówię w innym artykule opisującym bardziej szczegółowo kolumny głośnikowe. Nic nie stoi na przeszkodzie aby do wzmacniacza podłączyć również słuchawki jeżeli na jego wyposażeniu znajduje się przedwzmacniacz słuchawkowy z wejściem, które występuje zazwyczaj na płycie czołowej. Niektóre wzmacniacze posiadają regulację niskich i wysokich tonów , jednak taki korektor nie zawsze ma dobry wpływ na dźwięk. Na początku często zwracamy uwagę na moc wzmacniacza wyrażoną w Watach, ale dzisiejsze wzmacniacze, nawet w segmencie budżetowym, oferują jej wystarczająco dużo aby wysterować większość kolumn w zbliżonej cenie.

Jeśli będziecie mieli problem z wyborem odpowiedniego dla was urządzenie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

https://sklep.tehaix.pl/index.php?id_cms=3&controller=cms