Kolumny głośnikowe

Kolumny głośnikowe

Kontynuując wątek poświęcony pierwszemu systemowi audio chciałbym dzisiaj przedstawić kilka najważniejszych faktów dotyczących kolumn głośnikowych.

Rozróżniamy trzy najczęściej stosowane konstrukcje: 2-drożne , 2,5-drożne , 3-drożne. Kolumny mogą występować w wersji podłogowej lub podstawkowej. Najważniejszym czynnikiem przy ich wyborze powinno być nasze pomieszczenie odsłuchowe, które ma zdecydowany wpływ na wybór. W małych pomieszczeniach do 20m2 bardzo często stosuje się zestawy podstawkowe tzw. monitory. W większych najczęściej wykorzystywane są kolumny podłogowe.

Jednym z najważniejszych parametrów kolumn jest skuteczność wyrażona w decybelach – db. Zbyt niska przy połączeniu ze słabymi wzmacniaczami może sprawiać trudności w prawidłowym wysterowaniu kolumn. Impedancja nominalna kolumn- wyrażona w Ohmach – Ω – mówi nam jaką oporność mają kolumny i stąd wiemy jak wydajny wzmacniacz do nich dopasować. Z reguły są 4,6 lub 8-omowe jednak producenci bardzo często nie podają wartości minimalnych dla określonych częstotliwości. Istnieje jeszcze jeden ważny parametr jakim jest pasmo przenoszenia np: 40 – 25 000 Hz. Informacja ta określa nam w jakim zakresie częstotliwości pracuje kolumna.

Istotnym czynnikiem jest ustawienie kolumn w pomieszczeniu , dzięki czemu możemy wyeksponować lub stłumić pewne częstotliwości. Kolumny występują w obudowach zamkniętych lub otwartych czyli z otworem bass-reflex, który ma wpływ na rodzaj wytwarzanego basu. Każda kolumna oferuje swój charakter reprodukcji dźwięku, ale na początku , gdy nie mamy swoich preferencji muzycznych powinniśmy wybierać raczej zestawy neutralne, które łatwiej dopasować do wzmacniacza.

Pamiętajmy, że tylko odpowiednio spięty układ wzmacniacza i kolumn pozwolą uzyskać dobre efekty brzmieniowe. Jeśli nie jesteście pewni jak dobrać ze sobą poszczególne elementy zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami

Tu znajdziesz szeroki wybór kolumn głośnikowych