Telewizor nie gra …

Telewizor nie gra …

Zapewne większość z was jest rozczarowana jakością dźwięku, którą oferują współczesne telewizory. Coraz smuklejsze obudowy nie mogą pomieścić przyzwoitej wielkości głośnika co niestety skutkuje słabym i mało wyraźnym brzmieniem. Na szczęście jest na to sposób – soundbar. Pomimo niewielkich rozmiarów może skutecznie zastąpić większość mini systemów kina domowego.

Czym jest Soundbar?

Soundbar to podłużna listwa umieszczona na półce pod telewizorem lub podwieszona bezpośrednio pod nim, pełniąca funkcję zintegrowanego systemu audio. Dzięki niewielkim rozmiarom sprawdza się zarówno w mniejszych jak i średniej wielkości pomieszczeniach znacząco poprawiając głośność i jakość dźwięku.

W jednej listwie znajdziemy od dwóch do nawet kilkunastu głośników. Urządzenia posiadają najczęściej komplet wejść cyfrowych takich jak hdmi, toslink czy wyjście dla zewnętrznego subwoofera.

PARADIGM SOUNDSCAPE

Rozmiar i waga

Wybór soundbara podyktowany jest często niewielkim rozmiarem urządzenia. Jeśli pomieszczenie w którym chcemy zamontować urządzenie nie jest zbyt duże, optymalnym rozwiązaniem będzie soundbar o szerokości około 100 cm i 10cm wysokości i głębokości. Waga takiego urządzenia to około 5-6 kg. W przypadku gdy mamy większy pokój możemy zdecydować się na odpowiednio większe urządzenia lub na bardziej rozbudowany zestaw, jak np. soundbar z subwooferem czy kolumny surround.

Łączność w Soundbarze

Większość urządzeń wyposażona jest w łączność bezprzewodową. Poprzez Bluetooth bądź Wi-Fi możemy połączyć głośnik z dowolnym sprzętem obsługującym tą technologię, takim jak np. smartfon lub tablet. Soundbar łączy się z telewizorem najczęściej poprzez złącze HDMI lub przez wejście optyczne. Dodatkowo niektóre urządzenia mają możliwość podłączenia subwoofera. Czasami może to być dowolny aktywny głośnik niskotonowy, lecz najczęściej jest to urządzenie tego samego producenta co soundbar.

Coraz więcej urządzeń oferuje także streaming serwisów muzycznych takich jak Spotify czy Tidal. Najczęściej obsługa tych funkcji realizowana jest poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie lub tablecie.

Soundbar czy Kino Domowe?

Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Zestaw kina domowego zajmuje więcej przestrzeni i kosztuje znacznie więcej. Kino domowe świetnie odwzorowuje każdy detal i generuje obfity i bogaty dźwięk. Dlatego jeśli mamy duży salon i jesteśmy gotowi wydać trochę więcej to powinniśmy zdecydować się na dobre kino domowe, którego nigdy nie zastąpi minimalistyczna listwa pod telewizorem. Natomiast mając ograniczoną przestrzeń musimy zgodzić się na pewne kompromisy, warto wtedy przemyśleć zakup soundbara. Wysokiej klasy urządzenia mogą zawstydzić nie jeden mini system.

Podsumowanie

Soundbar to urządzenie, które znacząco poprawi jakość dźwięku nie zajmując dużej przestrzeni a przez atrakcyjną cenę jest dobra alternatywa dla dużego systemu kina domowego.

Polecane modele Soundbarów

Paradigm Soundscape Heos Home Cinema HS2 Dali Kubik One

DALI KUBIK ONE